سوالات

سوالات متداول 

سوالات متداول دندانپزشکی بیماران قلبی

در زیر بخشی از سوالات متداول دندانپزشکی بیماران قلبی، که برای شما عزیزان مطرح می‌شود، آورده شده است. اگرسوال شما در موارد پایین جواب داده نشد. سوال خود را مطرح کنید.

سوالات متداول

به چه دلیل نباید داروی ضدانعقادی خود را متوقف کنم؟

بدلیل مخاطرات احتمالی ترمبوآمبولیسم در اندام‌های مختلف (کبد و کلیه و..) و سکته‌های قلبی و مغزی، تنظیم مجدد دوز وارفارین، قطع یا کاهش مصرف وارفارین توصیه نمی‌شود.

آیا نیاز به بستری وجود دارد؟

خیر، در یک جلسه دندان کشیده شده و پانسمان مورد نیاز در حفره قرار داده شده و خونریزی در همان جلسه قطع می‌شود. البته جهت خارج کردن پانسمان چند روز بعد بیمار می بایست مراجعه کند.

روش درمان به چه صورت است؟

پس از ویزیت و آزمایش INR در صورتی که نتیجه آزمایش بین ۲ تا ۴ باشد، همانند بیمار عادی دندان موردنظر کشیده شده و پانسمان می‌شود. و پس از چند روز پانسمان توسط دندانپزشک از حفره خارج می‌گردد.

آیا این روش جراحی خطرناک نیست؟

تنها خطر، خطر خونریزی جدی در موارد نادر است که توسط دندانپزشک ماهر در زمینه قطع خونریزی قابل درمان است. لیکن قطع یا کاهش وارفارین خطر حوادث ترمبوآمبولیسم و سکته‌ها را درپی داشته  و غیر قابل جبران است. در واقع متخصصین قلب وعروق اعتقادی به قطع وارفارین ندارند، ولی ناچارا به دلیل عدم پذیرش توسط دندانپزشکان  پروتکل‌های قطع یا کاهش دوز وارفارین را تعریف می‌کنند.

برای انجام کار چه مواردی لازم است؟
  • تماس با مطب و تعیین وقت ویزیت
  • داشتن برگه آزمایش INR نهایتا از ۳ روز قبل تا روز عمل
  • داشتن رادیوگرافی پانورامیک یا پانورکس
  • ترجیحا نامه مشاوره از پزشک قلب در مورد روش پروفیلاکسی آنتی بیوتیک قبل از کار

سایر سوالات

 

برای مشاهده سایر سوالات، به قسمت پرسش و پاسخ،  مراجعه کنید.

در صورت تمایل به طرح سوال جدید از فرم سمت چپ استفاده کنید.

شما می‌توانید با مراجعه به صفحه نظرات بیماران یا کانال آپارات دکتر مهدی علی بیگی، از تجربه دندانپزشکی دیگر بیماران با استفاده از این روش مطلع شوید.

سوالات متداول در مورد دندانپزشکی بدون قطع وارفارین

سوالات خود را حول دندانپزشکی بیماران قلبی از طریق فرم زیر مطرح کنید.